Wtorek, 17 maja był wyjątkowym dniem w Szkole Filialnej w Piecach. W tym dniu uczniowie klasy pierwszej „c” zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystości towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Na szkolnym holu zebrali się uczniowie klas I, II i III oraz dzieci z klasy zerowej wraz z wychowawcami. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali fragmentu książki o tematyce ekologicznej „Gang Fajniaków” przeczytanego przez zaproszonego gościa, którym była Pani Katarzyna Szarmach z Gminnej Biblioteki Publicznej przy GOK w Kaliskach.

Pani Kasia opowiedziała krótko o działalności biblioteki gminnej i zachęciła uczniów do wstąpienia w szeregi jej czytelników.

Następnie dzieci przystąpiły do wykonania wesołych zadań, aby udowodnić, że znają regulamin wypożyczania książek, zasady zachowania się w bibliotece oraz tytuły i postaci z bajek. Wiele emocji wzbudziły baśniowe zagadki przygotowane przez przedszkolaków z klasy zerowej pod opieką Pani Ani.

Nikola z „zerówki” przypomniała uczestnikom „Prośby książki”, a pierwszaczki zaśpiewały ładnie piosenkę pt. „Witajcie w naszej bajce”. Wkrótce nadszedł najważniejszy moment spotkania. Uczniowie klasy I c złożyli uroczystą obietnicę, że „zawsze będą dbać o książki i korzystać z ich mądrości”, po czym zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały kolorowe dyplomy i zakładki do książek. Pani Kasia podarowała każdemu pierwszakowi torebkę nasion, które wabią pszczółki, do zasiania w przydomowym ogródku, a Pani Monika poczęstowała wszystkich soczystymi jabłkami w nawiązaniu do Tygodnia Zdrowia.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie Paniom Bibliotekarkom upominków z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. Serdecznie dziękuję Pani Katarzynie Szarmach za uświetnienie uroczystości, Pani Annie Cybula za przygotowanie dzieci z klasy zerowej do występu i wykonanie dekoracji oraz wychowawczyni kl. I c Pani Monice Jankowskiej za pomoc w organizacji spotkania.

Do zobaczenia w bibliotece!

                                                                                                                                                        Wiesława Dolna