We wrześniu 2022 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kaliskach przystąpiła do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Nasza placówka otrzymała 130 tys. zł, które przeznaczyliśmy na zakupy ściśle określonego sprzętu. Do wyposażenia podstawowego należą:

• Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
  • Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
  • Sprzęt do nagrań w celu nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
  • Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Wyposażenie dodatkowe stanowią:

• Długopisy 3D z akcesoriami
  • Gogle VR
  • Roboty mBot2
  • Powermikser
  • Zestaw mikrofonów bezprzewodowych, mikroporty bezprzewodowe
  • Kolumna mobilna
  • Maszyny do szycia z akcesoriami
  • Narzędzia (Wiertarki, lutownice, wypalarki do drewna, śrubokręty, młotki itp.)
  • Roboty, czajniki, gofrownice, wagi kuchenne, przybory kuchenne

Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie na lekcjach, zajęciach dodatkowych oraz podczas imprez okolicznościowych.