W dniach 08-12 maja 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kaliskach został po raz kolejny został zorganizowany „TYDZIEŃ ZDROWIA”. W każdym zespole klasowym podejmowaliśmy różnorodne działania z zakresu promocji zdrowia. Uczniowie klas pierwszych mieli spotkanie z higienistką stomatologiczną Panią Aliną Kulas. Celem wizyty była rozmowa na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u stomatologa, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Uczniowie klas drugich podczas zajęć z wychowawcą przygotowali pyszne zdrowe śniadania oraz uczestniczyli w warsztatach z fizjoterapeutką Panią Weroniką Krause. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że fizjoterapeuta to osoba, która przez ćwiczenia i zabiegi pomaga ludziom chorym. Uczniowie klasy trzecich spotkali się z higienistką szkolną Panią Mirosławą Galikowską- Marrero, która w interesujący sposób przedstawiła specyfikę swojego zawodu, a także utrwaliła wiedzę na temat sposobu dbania o swoje zdrowie. Klasy czwarte miały prelekcje z pedagogiem szkolnym Panią Marta Słomińską- Gliniecką i przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania, piramidę zdrowia oraz witaminowe abecadło warzyw i owoców.  Dla klas piątych oraz siódmej zostały zorganizowane prelekcje z dietetykiem. Podczas prelekcji utwierdzili się w przekonaniu, że zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta wpływa pozytywnie na ich ciało. Ponadto klasa siódma uczestniczyła w warsztatach z zakresu profilaktyki uzależnień z wykorzystaniem alkogogli. Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kalisk. Dzieci mogły zobaczyć z bliska wóz strażacki, przymierzyć stroje, obejrzeć sprzęt i oraz przypomnieć sobie zasady udzielani pierwszej pomocy.

Na zakończenie Tygodnia Zdrowia wręczono nagrody w konkursach plastycznych oraz zaprezentowano przedstawienie profilaktyczne przygotowane na temat higieny przez Szkolne Koło Teatralne. W ramach obchodów został również przygotowany sklepik „Kolorowy zawrót głowy” ze zdrowymi przekąskami przygotowany przez Szkolne Koło Wolontariatu.

„Organizatorzy Tygodnia Zdrowia mają nadzieję, że zaproponowane przedsięwzięcia zachęcą dzieci i młodzież do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, większej dbałości o higienę i swoje zdrowie.

Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia. Jednocześnie składamy podziękowania dla:

• rodziców
  • higienistki szkolnej Pani Mirosławy Galikowskiej- Marrero
  • higienistki stomatologicznej Pani Alinie Kulas
  • fizjoterapeutki Pani Weroniki Kraus
  • strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kalisk – Panu Mateuszowi Lech, Panu Piotrowi Wyrzykowskiemu
  • Dietetyka Paniom Agnieszce Arendt-Garbuli oraz Amelii Gornowicz
  • zaangażowanych w „Tydzień Zdrowia” nauczycielom.

Zapraszamy na pełną fotorelację na stronę Facebook szkoły.

Organizatorzy:

Marta Słomińska-Gliniecka, Natalia Trzebiatowska, Aleksandra Lech