Hej , pamiętny ów dzień chwały –cudny ; „Trzeci Maj” !
Naród zgodny , silny , cały , chciał podźwignąć kraj!
„Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,
Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…”

„Trzeci Maj” – R. Suchodolski

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. W Polsce zaszły duże zmiany prawne dotyczące zarówno kwestii władzy w państwie, oświaty czy religii. Ustawa zasadnicza była ogromnym osiągnięciem i wprowadziła wiele korzystnych zmian dla narodu, mimo że obowiązywała tylko przez 14 miesięcy.

W miniony piątek, 28 kwietnia, cała społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w montażu słowno-muzycznym upamiętniającym ten ważny dla Polaków dzień. Uczniowie klasy 5b i 8c, razem z harcerzami oraz chórem szkolnym przygotowali spektakl pt. „Wtedy grały wszystkie dzwony”.

W tej ważnej uroczystości towarzyszyli nam zaproszeni goście: Wójt Gminy Kaliska, Pan Sławomir Janicki, Przewodniczący Rady Gminy Kaliska Pan Zbigniew Szarafin, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewa Czeplina oraz radny powiatu starogardzkiego, były starosta powiatu starogardzkiego oraz były dyrektor szkoły, Pan Leszek Burczyk, a także Dyrektor ZSP Kaliska, Pani Bogumiła Wałaszewska i Wicerdyrektor Pani Wioleta Słomińska.

Uczniowie klas III-VIII mieli okazję zobaczyć i usłyszeć, jak 3 maja 1791 roku została ogłaszana konstytucja. Pani dyrektor nakreśliła uczniom historią powstania Konstytucji 3 maja. Przypomniała, że mająca połączyć stany społeczne, będąca ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny Konstytucja stała się przedmiotem podziwu w całej ówczesnej Europie. I choć interwencja militarna Rosji udaremniła wielką reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., Konstytucja 3 maja stała się symbolem wielkich dokonań politycznych i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń Polaków. Przez cały okres zaborów organizowano obchody kolejnych rocznic jej uchwalenia, dając w ten sposób wyraz dążeniu do odrodzenia narodowego.

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pn. „Piękna nasza Polska cała”, w którym uczniowie mogli wykazać się wrażliwością na piękno naszej Ojczyzny. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole.

Organizatorzy:

Malwina Sikora,