Je wej taki fyrtel w tam kraju,
Tamój ludzie żyjó jak w raju.
Tamój majó rzyki i lasy,
Kochajó to Kociewie lorbasy!

Na początku 1807 roku trwała na Pomorzu kampania wojsk napoleońskich. Oficer polskich oddziałów w armii francuskiej, podpułkownik Jerzy Hurtig, raportował generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła patrol „Ku Gociewiu”. Ten meldunek wojskowy napisany 10 lutego 1807 roku stał się pierwszą pisaną wzmianką o Kociewiu. Na pamiątkę tego wydarzenia od szesnastu lat obchodzimy Światowy Dzień Kociewia

W tym roku kółka regionalne Mali Kociewiacy i Kaliskie Modraki zaprosiły uczniów i nauczycieli do świętowania. Uczniowie klas 0-6 wzięli udział w apelu, podczas którego mogli zapoznać się z gwarą kociewską, zobaczyć, jakie stroje nosili Kociewiacy oraz obejrzeć i posłuchać starych utworów w odświeżonej wersji, a także podziwiać na scenie kociewskie batiki wykonane przez nauczycielki i uczennice naszej szkoły podczas zewnętrznych warsztatów.

Apel prowadzili uczniowie klasy 5b, którzy po raz pierwszy zaprezentowali się w mowie kociewskiej. Na początek Weronika przywitała nas wierszykiem „Powitanie” a następnie Mali i „duzi” Kociewiacy wspólnie odśpiewali Hymn Kociewski.

Potem głos oddaliśmy Pani Elżbiecie Pasterskiej, która zgodziła się w tym roku świętować razem z nami. Pani Elżbieta, emerytowana nauczycielka języka polskiego, jest znaną na Kociewiu regionalistką, pisze gadki i wiersze kociewskie, które przedstawiła uczniom klas 0-2.

Następnie głos oddaliśmy Małym Kociewiakom, którzy, jak zawsze wspaniale i profesjonalnie zatańczyli, zaśpiewali i powiedzieli wiersz w gwarze kociewskiej. Uczniowie klasy Vb i VIa również zaprezentowali się w wierszach o Kociewiu.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie „Czerwony Kapturek po naszamu” w wykonaniu Kaliskich Modraków, którzy przenieśli nas do znanej bajki, jednocześnie pokazując, jak można na różne sposoby wykorzystywać gwarę kociewską. Na koniec Maja zaśpiewała starą piosenkę kociewską na kalimbie, a Staś pięknie wszystkim podziękował w wierszu „Pożegnanie”. Pani dyrektor, Bogumiła Wałaszewska, zwróciła się do zebranych dziękując za celebrowanie święta związanego z naszą małą ojczyzną i podkreślając jej wartość.

Oprócz apelu, nasi Kociewiacy przygotowali także stoisko z kociewskimi słodkościami. Wszyscy mogli posmakować pysznych bómbómów z dekla, szpajzy, kucha z krostami, ruchanek, grochowinek czy bulewek muszkibadowcych oraz innych przysmaków typowych dla naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody tegorocznego święta, Pani Elżbiecie Pasterskiej, Małym Kociewiakom, Kaliskim Modrakom, dzieciom i rodzicom i nauczycielom.

Malwina Sikora, Katarzyna Eliasza