W dniach 14 -16 lutego 2023r. w naszej szkole odbył się

FESTIWAL NAUKI I EKSPERYMENTU.

Wychodząc naprzeciw słowom Konfucjusza:

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, nauczyciele przedmiotów przyrodniczych wraz u uczniami klas VIII przygotowali trzydniową imprezę naukową.

Dzień 1: Adresowany uczniom klas III i IV.

Nauczyciele biologii, chemii, fizyki i geografii wraz z uczniami klas VIII przygotowali dla młodszych uczniów stanowiska, na których mali odkrywcy poznawali przedmioty przyrodnicze metodą doświadczenia i eksperymentu.

Biologia ,,Mikroświat spod mikroskopu” – uczniowie klas III i IV pod okiem starszych kolegów poznawali budowę mikroskopu optycznego oraz zostali zapoznani z zasadami mikroskopowania, następnie sami, pod okiem starszych koleżanek, oglądali ciekawe preparaty.

Chemia,,Spalanie metali”, ,,Samoistne rozpalanie ognia”, ,,Duch w butelce”, ,,Lokomotywa” oraz ,,Otrzymywanie gazu wulkanicznego” – to tylko niektóre z kreatywnych doświadczeń jakie wykonali uczniowie klas 8, dla swoich młodszych kolegów.

Fizyka ,,Kwadratowe bańki”, ,,Tańcząca ciecz nienewtonowska”, ,,Statek w butelce” – to nazwy doświadczeń fizycznych, od których trudno było oderwać wzrok. Naukę połączono z dobrą zabawą dzieci.

Geografia,,Tajemnice wulkanów” – kolejne stanowisko pobudzające zmysły szczególnie wzrokowe, nie pozwalały młodym odkrywcom na nudę.

Dzień 2 i 3: Skierowany do uczniów klas I -VIII.

W środę i w czwartek naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Ogromny przenośny namiot sferyczny dostarczył sporo „kosmicznych wrażeń”. To narzędzie edukacyjne na wyciągnięcie ręki przybliżyło nam świata nauki. W trakcie pokazu zostały przedstawione trzy seanse:

  • Magiczny globus”

  • Kolorowy Wszechświat”

  • Explore”.

Tematyczne projekcje odnosiły się do zagadnień związanych z początkami astronomii i z procesami zachodzącymi na ziemi. Taki sposób organizacji lekcji zaciekawił uczniów i przybliżył powszechną wiedzę o otaczającym nas świecie gwiazd i planet.

Dziękujemy uczniom klas ósmych za tak aktywne zaangażowanie w organizację tej ciekawej i edukacyjnej inicjatywy.

Organizatorzy:
Wioleta Słomińska, Beata Lewandowska i Rafał Ciosk oraz Malwina Sikora