Ogólnopolskie Wybory Książek w szkole

23 i 24 marca odbyły się w naszej bibliotece OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK 

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum głosowali na książki, które im się najbardziej podobają i poleciliby je do czytania swoim rówieśnikom.

W ten sposób nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez redakcję czasopisma „Biblioteka w Szkole”. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Wybory te miały na celu promocję i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocję biblioteki i kształtowanie postaw obywatelskich.

W bibliotece przygotowano karty do głosowania, urnę i stanowiska do głosowania. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja, która również podliczała głosy. Pierwszego dnia głosowało 145 gimnazjalistów. Uczniowie pod opieką nauczycieli przychodzili do biblioteki według ustalonego wcześniej harmonogramu. W składzie komisji znaleźli się: Piotr Trykowski II a, Bartosz Piela II a, Karol Tuszkowski II b.

Dzięki ich zaangażowaniu głosowanie przebiegało bez żadnych zakłóceń, a podliczenie głosów przebiegło sprawnie i szybko.

Największą popularnością wśród gimnazjalistów cieszą się następujące książki: „50 twarzy Greya” E. L. James,  „Hobbit, czyli tam i  z powrotem” J. R. R. Tolkien, „Assassin’s Creed” Bowden Olivier, seria o Harrym Potterze J.K. Rowling, „Igrzyska Śmierci” S. Collins,  „Gwiazd naszych wina”  J. Green, „My dzieci z dworca ZOO” Christine F.  i inne. W drugim dniu głosowali uczniowie klas II, III, IV, V i VI szkoły podstawowej (192 głosy). Tego dnia w komisji zasiadły: Katarzyna Tuszkowska V a, Katarzyna Bujarska V a i Wiktoria Neubauer V a. Dziewczęta z równie dużym zaangażowaniem pełniły tę zaszczytną rolę i spędziły wiele godzin nad podliczaniem głosów.

„Opowieści z Narnii”  CD. S. Lewis - to najpopularniejsza książka wśród uczniów szkoły podstawowej. Kolejne miejsca zajęły: „Dziennik cwaniaczka” J. Kinney , „Kubuś Puchatek” A. A Milne, „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, „Hobbit, czyli tam i  z powrotem” J. R. R. Tolkien i inne.

Sprawozdania z wynikami zostały przekazane pani minister edukacji narodowej oraz opinii publicznej. Będą one ważnym elementem dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

Dziękujemy bardzo serdecznie członkom komisji szkoły podstawowej i gimnazjum za wykonaną pracę oraz wszystkim nauczycielom za wyrozumiałość.

                                                                                                     GALERIA ZDJĘĆ                                                   Biblioteka