Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych - podsumowanie

Przyszedł czas, aby poinformować o tym, jak przebiegały obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece.

W tym świątecznym dla biblioteki miesiącu udało się przeprowadzić dwadzieścia lekcji bibliotecznych ze wszystkimi klasami naszej szkoły.

Celem spotkania z najmłodszymi uczniami było zapoznanie z niezwykle zabawną książką Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Pani bibliotekarka przeczytała jedno z dziesięciu opowiadań, następnie uczniowie odpowiadali na wcześniej przygotowane pytania związane z jego treścią. Spotkania upłynęły w bardzo radosnej atmosferze.

Lekcje z uczniami klas IV-VIII poświęcone były poważnemu tematowi – wartościom moralnym. Chłopcy i dziewczęta z uwagą wysłuchali pierwszego opowiadania pt. „Szacun i gorzka czekolada” Barbary Kosmowskiej z tomu  „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Lektura tego opowiadania było punktem wyjścia do rozmów o wartościach moralnych, a szczególnie o szacunku. Uczniowie zastanawiali się czym jest szacunek i próbowali tworzyć jego definicję. Rozważali komu i czemu należy okazywać szacunek, jakie cechy powinna posiadać osoba godna szacunku, w jaki sposób można go okazywać. Gościem jednej z lekcji był pan dyrektor Adam Lewandowski.

Rozstrzygnięto również dwa konkursy plastyczne:  dla uczniów klas I-III pt. „Książki kochamy i zakładki wyrabiamy” i dla uczniów klas starszych pt. „Drzewo wartości”. Najlepsze prace konkursowe można było oglądać na wystawie w bibliotece. Zaprezentowano również wystawę książek pt. „Z książką przez świat wartości”. Wszystkie te działania miały na celu promocję biblioteki jak również zachęcenie uczniów do częstszych odwiedzin.

Pani bibliotekarka serdecznie dziękuje za wspólnie spędzone chwile w bibliotece. Podziękowania również dla Pani Dominiki Fijał za piękne czytanie opowiadania pt. „Szacun i gorzka czekolada” Barbary Kosmowskiej.

                                                                                            Galeria zdjęć                                                           Sylwia Pasterska