Cała Polska czyta dzieciom

11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przez okres tych stu lat nasza ojczyzna nie zawsze była wolna. W 1939 r. wybuchła II wojna światowa, która pochłonęła miliony ofiar, w tym także i dzieci. O tych tragicznych dla naszej historii czasach nie możemy zapomnieć, gdyż coraz mniej pozostało naocznych świadków tamtych wydarzeń. Dlatego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” nie mogło zabraknąć tej trudnej tematyki. 

22 listopada zaprosiłyśmy do biblioteki dwie panie, które przez wiele lat swojej pracy zawodowej były związane z naszą placówką. Pani Elżbieta Pasterska przeczytała kilka fragmentów książki pt. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, która wspomina swoje dzieciństwo przypadające na czasy wojny. Druga pani, Kornelia Ziółkowska miała prawie tyle lat, co bohaterka tego opowiadania kiedy wybuchła II wojna światowa. Doskonale pamięta swoją ucieczkę przed zbliżającymi się okupantami. Spała w przydrożnych rowach w wiklinowym koszu. Pieszo pokonywała wiele kilometrów. Te wszystkie trudy znosiła bardzo dzielnie, bo miała przy sobie wspaniałego przyjaciela, psa Reksa. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści pani Kornelii, zadawali dociekliwe pytania, a po powrocie do domu z wielkim przejęciem opowiadali swoim rodzicom o tym wyjątkowym spotkaniu w bibliotece.

Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych gości z Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów, z którymi biblioteka współpracuje już od wielu lat.

                                                                          Galeria zdjęć                             Organizatorki: Sylwia Pasterska i Dominika Fijał