Cała Polska Czyta Dzieciom

Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych, dlatego żeby zachęcić uczniów do czytania, zaprosiliśmy ich właśnie do tego miejsca. Spotkania odbywały się także w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Od 25 do 27 października młodzież klas piątych, szóstych i siódmych miała okazję do wysłuchania fragmentu książki „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej. Dzięki temu poznali  opowieść opartą na faktach oraz niezwykłą nastolatkę, która broniła w Pakistanie jednego z praw dziecka – prawa do nauki. Wiedza mogła dać jej wolność, ale talibowie zaczęli niszczyć i zamykać szkoły. Dlatego Malala zaczęła głośno wyrażać swój sprzeciw prowadząc blog, w którym przedstawiała sytuację, jaka panuje w jej kraju i wyrażała swoje poglądy.  W 2008 roku talibowie zorganizowali na nią zamach. Dziewczynka cudem przeżyła, a w 2014 roku za swoją działalność została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Opowieść o Malali odczytała pani Barbara Płonka, emerytowana bibliotekarka, która przez wiele lat pracowała w naszej szkole. W tym czasie zaszczepiała w uczniach miłość do książek. Pani Basia wręczyła prezent dla pani Sylwii Pasterskiej, własnoręcznie wykonany obraz, który stanie się piękną ozdobą bibliotecznego pomieszczenia.

Historia poruszyła słuchaczy, którzy uważnie jej wysłuchali, a następnie zachęciła do rozmowy i zadawania pytań dotyczących Malali. Uczniowie dostrzegli, że warto walczyć o swoje prawa i pomagać potrzebującym.  Nawet nastolatek może mieć w sobie tyle odwagi, by zainspirować innych do działania.

Galeria zdjęć                            Organizatorki: Dominika Fijał, Sylwia Pasterska