Happening czytelniczy - "Jak nie czytam, jak czytam"

Zachęcać do sięgania po książki należy już najmłodsze dzieci. Przecież miłośnicy słowa czytanego nie biorą się z próżni. Nie od dziś wiadomo, że świadomych czytelników należy wychowywać od przedszkola. Choć okazuje się, że dzieci i młodzież czytają najwięcej, to nie należy zapomnieć, iż dzieje się  tak za sprawą różnych akcji promujących czytelnictwo. Ich zwieńczeniem był happening: „Jak nie czytam, jak czytam” zorganizowany przez panią Sylwią Pasterską, bibliotekarkę Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach. Miał on miejsce w naszej szkole po raz pierwszy i odbył się 21 czerwca 20017 roku. Była to II edycja ogólnopolskiej akcji o tym samym tytule.

Głównym celem happeningu „Jak nie czytam, jak czytam” jest promocja czytania książek wśród uczniów i inicjowanie mody na czytanie. Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” to pomysłodawca oraz główny organizator akcji. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział prawie pół miliona uczniów, aż 2 tysiące bibliotek w całej Polsce. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej!

W Kaliskach nie tylko uczniowie postanowili bić rekord w czytaniu. Do korowodu przyłączyła się dyrekcja Zespołu Szkół Publicznych oraz grupy przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Publicznego. Maluchy pięknie przebrały się za postacie z książek. Do happeningu dołączyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kaliskach „Radośni”, którzy wyróżniali się dzięki jednakowym koszulkom oraz za sprawą niesionego transparentu w kształcie serca z napisem:  „Dom bez książek jest jak plaża bez słońca”. Kolejna grupa uczestnicząca w akcji to Kaliskie Stowarzyszenie Seniorów. Przybyli do nas z transparentem: „Seniorzy do czytania skorzy”.  Nie zabrakło także Gminnego Ośrodka Kultury,  przy którym działa Dyskusyjny Klub Książki (dla dzieci i dorosłych) prowadzony przez panią Dominikę Fijał. W happeningu brały także udział nauczycielki zajmujące się akcją Cała Polska czyta dzieciom.  Jednak impreza nie odbyłaby się bez pani Sylwii Pasterskiej, pod której czujnym okiem członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki poprowadzili cały korowód.

Podczas happeningu nie zabrakło atrakcji. Odbył się pokaz „Zumba z książką” wykonaniu uczniów klasy III c i grupy gimnazjalistek, którym kierowała pani Monika Neubauer. Zabawę z chustą animacyjną w wykonaniu  uczniów klasy III b przygotowała pani Ewelina Smuczynska. Kolejny pokaz to gimnastyka korekcyjna z książką zaprezentowana przez grupę uczniów z klas I-III i przedszkolaków. Został on przygotowany przez panią Beatę Zarębę. Przyjemnie brało się udział w korowodzie również dzięki „Hymnowi biblioteki”, który napisała pani Sylwia Pasterska. Odśpiewali go wszyscy uczestnicy happeningu. Każda klasa przygotowała transparenty zachęcające do czytania, niektórzy przebrali się za postacie z książek, inni przygotowali kolorowe balony.

Najważniejsze jednak jest to, że w jednym czasie czytały aż 533 osoby. Pan Andrzej Sroka przygotował boisko w taki sposób, by uczestnicy imprezy uformowali wielki napis „Czytamy”. Wszystko uwiecznił dron.

Wielkie podziękowania należą się osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy oraz do jej uatrakcyjnienia. Okazuje się, że czytanie w naszej gminie jest bardzo ważne.

Szczególne wyrazy wdzięczności składamy panu Przemkowi Janickiemu za udokumentowanie akcji Whitedronem.

                                                                             Galeria zdjęć                                              Dominika Fijał