Biblioteczne obchody roku Henryka Sienkiewicza

Październik - Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przypadające w październiku weszły już na stałe do kalendarza imprez szkolnych. Z racji tego, że rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza, postanowiono, że spotkania związane z obchodami MMBSZ będą poświęcone właśnie temu najwybitniejszemu polskiemu pisarzowi przełomu XIX i XX wieku. Liczne podróże H. Sienkiewicza, w tym również na kontynent afrykański, i jego powieść  dla dzieci i młodzieży pt. „W pustyni i w puszczy”, której akcja toczy się w Afryce, sprawiły, że to właśnie Afryka oprócz postaci noblisty stała się głównym tematem bibliotecznych lekcji.

Aby stworzyć odpowiedni nastrój zadbano o afrykański wystrój biblioteki, na który złożyły się autentyczne eksponaty z Czarnego Lądu: rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające egzotyczne zwierzęta i ludzi. Nie zabrakło też wystawy książek o tematyce afrykańskiej. W takiej scenerii uczniowie klas II i III szkoły podstawowej  zostali zaproszeni w podróż po Afryce z Panem Sienkiewiczem. Na przywitanie wysłuchali pięknej piosenki „Rzeka marzeń” w wykonaniu Beaty Kozidrak promującej film pt. „W pustyni i w puszczy”. Następnie pani bibliotekarka opowiedziała zebranym uczniom o Henryku Sienkiewiczu, przekazała najważniejsze informacje o kontynencie afrykańskim, a potem przeczytała fragmenty książki Martyny Wojciechowskiej pt. „Zuzu, mały pasterz z plemienia Himba”. Opowieść o chłopcu mieszkającym na pustyni Namib w Namibii stała się pretekstem do rozmów o trudnym życiu małych Afrykańczyków. Ilustracją do opowieści były slajdy przedstawiające afrykańską przyrodę.

„Henryk Sienkiewicz i jego powieść „W pustyni i w puszczy” to temat lekcji bibliotecznej, na którą zaproszono uczniów klas IV –VI szkoły podstawowej. Jej celem było przybliżenie sylwetki Henryka Sienkiewicza, zapoznanie z losami głównych bohaterów książki- Stasiem i Nel i zachęcenie do przeczytania w całości tej obowiązkowej dla uczniów klasy VI lektury. Natomiast uczniowie klas I-III gimnazjum obejrzeli film pt. „Noblista Mariofil” z serii „Historia bez cenzury”, w którym autor z dużą dozą humoru opowiedział o życiu osobistym i dokonaniach Henryka Sienkiewicza. W ramach powtórki przygotowano prezentację multimedialną zawierającą wiele ciekawostek z życia pisarza.

Ogółem przeprowadzono 19 lekcji bibliotecznych.

Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i bardzo miłą atmosferę podczas tych literackich spotkań.

Szczególne podziękowania dla p. Ani Krużyckiej za pomoc w przygotowaniu wystawy książek i eksponatów.

                                                                               Galeria zdjęć                                                 Sylwia Pasterska