Projekt czytelniczy „Książka naszym przyjacielem”

19 maja w czwartek miało miejsce podsumowanie projektu czytelniczego pt. „Książka naszym przyjacielem". W projekcie brały udział wszystkie klasy szkoły podstawowej.

Każda klasa otrzymała zadanie, do którego przygotowywała się przez cały miesiąc. Prezentacje zaczęliśmy od klas I, które wspólnie zaśpiewały piosenkę „Dziś w bibliotece wielka zabawa” na melodię „Wsiąść do pociągu…” przy akompaniamencie gitary p. Katarzyny Eliasz. Zadaniem klas II było wykonanie ilustracji do ulubionych książek. Wystawę tych prac zaprezentowano na sali gimnastycznej. Stanowiła ona jednocześnie piękny element dekoracyjny. Klasy III wykazały się dużą inwencją twórczą i przygotowały wspaniałe tomiki wierszy. Klasa III a - „Wiersze dla mamy”, a III b -„Nasze wierszyki o bibliotece”, które przekazano do biblioteki. Ich autorami są uczniowie wraz z rodzicami. Klasy IV pracowały nad przygotowaniem albumów o zaletach czytania. Bardzo interesująco zaprezentowała się klasa IV a, pomysłowo prezentując swój album „Warto czytać, bo…”. Dodatkową atrakcją ich występu było zaśpiewanie piosenki o czytaniu, której słowa ułożyła wychowawczyni. Zaś klasa IV b przedstawiła album „Kto czyta książki-żyje podwójnie”, w którym zawarto między innymi zalety czytania. Albumy również zostały podarowane bibliotece. Uczniowie klasy V a przygotowali plakat i opowiadali o swoich ulubionych książkach, a przedstawiciele klasy V b zabawiali publiczność kawałami o książkach. Przedstawicielki uczniów klasy VI a przeprowadziły wywiad z p. Dominiką Fijał, nauczycielką j. polskiego i historii, która jest autorką profesjonalnego bloga zawierającego recenzje książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych (dofi.com.pl). Pani Dominika bardzo ciekawie opowiadała o blogu (zachęcamy wszystkich do odwiedzin), jak również o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Całą prezentację zakończyła klasa VI b, przedstawiając plakaty zachęcające do czytania i wykrzykując hasła promujące czytanie.

Ostatnim punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu na recenzję książki i rozdanie nagród.

Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy hymn biblioteki.

Czytanie, bracie fajna rzecz

Książka twym przyjacielem jest

Zasady proste w życiu mam

Do biblioteki pędzę sam!

Tu w naszej szkole azyl mam

Nad książką chętnie siedzę tam

Komiksy, prasę w rękę weź

Z książką do domu swego pędź!

Kocham, kocham czytanie

I bibliotekę

I ciągłe w niej przesiadywanie

Kocham komiksy i fantastykę

Z książką pod kołdrą spędzam całą noc!

(na melodię Bałkanicy, słowa. E. S. Pasterska)

Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie projektu!

                                                               Galeria zdjęć                                                  Sylwia Pasterska