Czytajmy naszym dzieciom - spotkanie z rodzicami uczniów klas I

W środę, 27 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie, którego celem było zwrócenie uwagi rodzicom na rolę czytania w życiu dziecka i ich zmotywowanie do głośnego czytania.

Podczas spotkania rodzice obejrzeli film wyprodukowany na potrzeby  fundacji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Oprócz tego bibliotekarka przedstawiła rodzicom 10 powodów, dla których warto czytać dzieciom. Zapoznała z bibliografią adnotowaną literatury dla dzieci kształtującą ich rozwój emocjonalny i społeczno-moralny prezentującą 60 pozycji książkowych znajdujących się w naszej bibliotece (bibliografię tę umieszczono TUTAJ oraz w zakładce DOKUMENTY). Zaprezentowała również interesujące serie książek dla dzieci oraz zachęcała do wizyt w bibliotece wspólnie ze swoim dzieckiem . Zareklamowała także dwie książki „Wychowanie przez czytanie”  i „Z dzieckiem w świat wartości”, obie napisane przez założycielki akcji CPCD Irenę Koźmińską i Elżbietę Olszewską. Każda z mam otrzymała  List – prośbę, którego autorką jest Irena Koźmińska .

Bardzo cieszy natychmiastowy odzew ze strony uczestników spotkania. Mamy bardzo zainteresowały się prezentowanymi książkami i niektóre z nich zdążyły już odwiedzić bibliotekę wraz ze swymi dziećmi i wypożyczyć konkretne pozycje.

Dziękujemy serdecznie wszystkim mamom za przybycie na spotkanie i do zobaczenia w bibliotece!

Drogi rodzicu pamiętaj, że….

„Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.”

„Jeżeli naszemu maluchowi nie czytamy, nie opowiadamy bajek, nie pokazujemy obrazków i z nim nie rozmawiamy, brak naszego zaangażowania i umysłowej stymulacji położy się cieniem  na jego umiejętnościach  językowych i szkolnych.”

„Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że jeśli dziecko nie wyniesie z wczesnego dzieciństwa żadnych miłych doświadczeń czytelniczych, a jego pierwszymi książkami w życiu będą podręczniki i lektury obowiązkowe, czytanie będzie się kojarzyć z przykrym obowiązkiem, frustracją i nudą. Dziecko, które nie pokochało książek we własnym domu, ma małe szanse wyrosnąć na czytelnika.”

                    (fragmenty książki „Wychowanie przez czytanie” Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska)

                                                    Galeria zdjęć                                                        Sylwia Pasterska