Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 2015

Za nami dwunasty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zespole Szkół Publicznych w Kaliskach. Zebraliśmy kwotę 19 396,04 zł. To kolejny rekord w naszej szkole.

Sztab organizacyjny WOŚP serdecznie dziękuję za „Wielkie Granie”, które odbyło się 11 stycznia 2015 roku.

Oto co się u nas działo!

Już od wczesnej niedzieli na ulicach naszej gminy pojawili się wolontariusze, którzy mimo wietrznej pogody zbierali pieniądze do kolorowych puszek. Jak co roku, nasi mieszkańcy okazali się bardzo hojni, bo w dwudziestu puszkach znalazła się kwota -   4 734,62zł.

W szkole „Wielkie Granie” rozpoczęliśmy od godziny 14.00. Miłośnicy piłki nożnej zebrali się na hali sportowej, gdzie dopingowali cztery turnieje tej dyscypliny. Debiutancki mecz zagrali chłopcy z klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej, którzy dostarczyli widowni wiele emocji. Następnie odbyły się rozgrywki kolejnych podopiecznych trenerów: p. Andrzeja Sroki i p. Marcina Koprowskiego czyli uczniów z klasy III i IV, a trzeci mecz rozegrała młodzież z klasy V i VI. Ostatni mecz towarzyski, zorganizowany przez nauczycielkę WF panią Ewelinę Smuczynską, rozegrali nasi uczniowie z gimnazjum i jego absolwenci z zaproszonymi gośćmi LECHII GDAŃSK rocznik 98, którą reprezentowało pięciu zawodników. Wszyscy znamy przysłowie, że „Sport to zdrowie”, a zdrowie jest dla nas najważniejsze i o nie właśnie walczy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. My wspierając tę fundację, też postawiliśmy na sport.

O godzinie 16.15 nastąpiło w naszej szkole oficjalne otwarcie dwunastego finału WOŚP 2015, którego dokonał Dyrektor Szkoły pan Karol Gołąbek i szef sztabu pani Wioleta Słomińska. Dyrektor przywitał również zaproszonych gości: Wójta Gminy Kaliska pana Sławomira Janickiego, Przewodniczącego Rady Gminy pana Zbigniewa Toporowskiego i Starostę Powiatu Starogardzkiego pana Leszka Burczyka. Druga część „Wielkiego Grania” odbyła się na małej sali gimnastycznej, którą podziwiano z powodu pięknej dekoracji, świetnie oddającej klimat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Impreza rozpoczęła się od wręczenia pamiątkowego „SERCA” w ramach podziękowań zespołowi Lechii Gdańsk. Następnie na scenie pojawiły się nasze absolwentki: Paulina i Patrycja Jóźwiak, które tym razem sprawdziły się jako prowadzące. Jak każdego roku przygotowaliśmy wiele niespodzianek, których wykonawcami były głównie dzieci.

 Na scenie, jako pierwsze, wystąpiły solistki chóru szkolnego, które przygotowała pani Izabella Pruszak. Dzieci z klasy IIa, pod opieką  wychowawczyni pani Doroty Zakościelnej-Jekiełek, pokazały się w przedstawieniu pt. „Kłopot wielki słoika i butelki”. Następnie w klimat świąteczny wprowadzili nas uczniowie z klasy I a, śpiewając piękne pastorałki. Do występu przygotowała ich pani Bogumiła Rompa. Później nadszedł czas na pokaz umiejętności aktorskich naszych najmłodszych uczestników. Pięciolatki z przedszkola, pod opieką pani Ewy Kujawskiej, zaprezentowały „Jasełka”, które podbiły serca całej widowni.

Na to popołudnie przygotowała się również klasa pani Marii Liczywek – I b, która pokazała się „śpiewająco”. Wyjątkowo radośnie zrobiło się na sali, gdy na scenie pojawili się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy. W podziękowaniu otrzymali oprócz oklasków, również pamiątkowe „Serce”.Najmłodsi podopieczni szkoły z klasy I c, zaprezentowali swoje zdolności muzyczne i recytatorskie. Ich występ przygotowała pani Grażyna Cieplińska. 

Uczniowie szkoły podstawowej potrafią śpiewać nie tylko w języku polskim, ale i w języku angielskim oraz hiszpańskim. Swoje umiejętności wokalne oraz językowe zaprezentowali najpierw uczniowie z klasy drugiej, następnie piątej i szóstej pod opieką pani Elżbiety Żmudy Trzebiatowskiej, pani Moniki Leszczyńskiej oraz pani Małgorzaty Zygmunt. Przenieśliśmy się również w świat bajki pt.”Jak Śnieżka krasnali nie posłuchała i co z tego wynikło?”, którą pokazali  uczniowie z klasy V b, a przygotowała ich pani Dorota Nadolska. W czasie Finału słuchaliśmy  pastorałek w wykonaniu dzieci z klasy III b, które ćwiczyły śpiew z panią Zytą Chylińską.

„Wesołe Świetliczaki” zaprezentowały się tańcząc i śpiewając. W części wokalnej przygrywała im pani Katarzyna Eliasz, ale w przygotowania do występu grupy zaangażowała się również pani kierownik świetlicy Teresa Baczkowska oraz pani Joanna Linda.  Po tym występie zrobiło się gorąco, ponieważ dziewczęta z kółka tanecznego pokazały nam nowoczesne układy do znanych hitów 2014 roku. Autorką choreografii byłą pani Joanna Linda. Zakończeniem występów naszych uczniów były wiersze poetyckie z dedykacją dla Jurka Owsiaka i papieża Jana Pawła II, recytowane przez uczennice z klasy I gimnazjum Julię Kromer i Natalię Pilarską. Do recytacji dziewczęta zostały przygotowane przez panią Joannę Sykuterę.

Kolejnym gościem naszego „Wielkiego Grania” była pani Mirosława Borucka dyrektor Gminnego Domu Kultury w Kaliskach, która przeprowadziła licytację. Z tego punktu programu udało nam się uzyskać kwotę 2.460 zł. W czasie licytacji sprzedaliśmy następujące gadżety:

* koszulki piłkarzy polskich ArturaBoruca, Kamila Grosickiego, Radka Majewskiego;

* koszulki WOŚP 2015;

* koszulkę: Dariusz Michalczewski ;

* koszulkę Polpharma Starogard Gdański;

* koszulkę LECHIA GDAŃSK + Kalendarz LECHII;

* pociąg ogrodowy do kwiatów;

* płyty z autografami Patrycji Markowskiej, zespołu WEEKEND, Brathanków;

* piłkę – fotel;

* tort WOŚP 2015;

* oryginalną torbę XXIII Finału WOŚP z kalendarzem WOŚP i płytą;

* obraz- papirus egipski;

* talon na sumę 1000zł na meble w firmie BEGIER.

Po emocjach związanych z licytacją,zagrali nasi kolejni goście, czyli zespół  „BROWNRAIN”. Na sali zrobiło się głośno, a to dzięki instrumentom rockowym, których używali młodzi muzycy. W podziękowaniu za charytatywny koncert otrzymali pamiątkowe „Serce” WOŚP 2015. Kulminacyjnym punktem programu było rozstrzygnięcie Wielkiej Loterii Fantowej. Wywołało ono wiele emocji związanych z losowaniem i szczęściem wygranej nagrody wśród naszej publiczności. Tradycyjnie całą imprezę związaną z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zakończyło „Światełko do Nieba”, czyli pokaz fajerwerków, który zabezpieczyła Ochotnicza Straż Pożarna Kaliska.

Oprócz występów artystów na scenie głównej, przygotowano wiele innych atrakcji :

 • Wielką loterię fantową przygotowaną przez panią Monikę Jankowską;
 • Małą loterię fantową – zorganizowaną przez panie: Danutę Talaśkę i Katarzynę Krause;
 • Ciepły bufet – świetlica szkolna pod opieką pani kierownik Teresy Baczkowskiej, pani Katarzyny Eliasz i pani Joanny Linda wraz z paniami z kuchni panią Małgorzatą Kozłowską, panią Hanną Grzywacz, panią Marleną Schützmann i panią Agnieszką Graban;
 • ,,Swojskie jadło”  - przygotowane przez panią Zytę Chylińską wraz z rodzicami uczniów klasy III b;
 • ,,Kawiarenkę” (z ciastami oraz kawą lub herbatą) – przygotowana przez panią Beatę Lewandowską wraz z uczniami klasy I a gimnazjum i ich rodzicami;
 • Cocktailbar -  przygotowany przez pana Adama Lewandowskiego wraz z uczniami klasy II a gimnazjum;
 • Kramik ze słodkościami – przygotowany przez rodziców uczniów klasy III a;
 • „Kolorowy zawrót głowy” (desery) – przygotowany przez panią Dorotę Zakościelną Jekiełek wraz z rodzicami uczniów klasy II a;
 • Kino „Bajki naszych rodziców” – przygotowane przez panią Bogumiłę Rompa wraz z rodzicami uczniów klasy I a;
 •  Bar „Małe co nieco” (ciepłe przekąski) -  przygotowany przez panie Anettę Cieślewicz, Beatę Zaręba wraz z uczniami klasy II b gimnazjum;
 • Kawiarenka – przygotowana przez panią Janinę Kaszubowską i pana Rafała Cioska wraz z uczniami klasy III a i III b gimnazjum;
 • Malowanie twarzy dzieci – przygotowała pani Beata Szmaglińska;
 • „Dance room” taniec i gry z x- boxem – przygotowane przez panią Annę Krużycką wraz z panią Anną Groth i uczniem Gracjanem, który wypożyczył na tę okoliczność swój sprzęt;
 • Wystawa szopek bożonarodzeniowych – przygotowana przez panią Elżbietę Żmuda Trzebiatowską, panią Ewelinę Smuczynską i panią Mariolę Klamann.

W czasie kiedy wszyscy dobrze bawili się w szkole, panie Krystyna Burczyk, Anetta Cieślewicz, Maria Liczywek, Halina Beling, Elżbieta Grzywacz liczyły zebrane pieniądze z „Wielkiego Grania” WOŚP 2015. Doliczyły się naszego kolejnego rekordu, z czego jesteśmy bardzo dumni. Nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie sponsorzy, którzy jak każdego roku są z nami i wspierają Fundację Jurka Owsiaka.

Lista sponsorów WOŚP 2015

Oprawą muzyczną dwunastego Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole zajmował się pan Ryszard Polakowski wraz z uczniem klasy III c gimnazjum Krzysztofem Dadurą. Klimat akcji, którą realizowaliśmy w popołudniową niedzielę, oddała przygotowana dekoracja sali gimnastycznej, a zaprojektowała ją pani Elżbieta Pałys. W prace nad wykonaniem dekoracji zaangażowani byli również inni nauczyciele, którzy zmagali się z wysokościami, aby dobrze ją zawiesić na scenie i ścianach. Dziękujemy za to pani Anecie Cieślewicz i pani Justynie Aksamitowskiej oraz uczniom gimnazjum. Serca wisiały na każdym korytarzu naszej szkoły, a to dzięki naszym Samorządom Uczniowskim i Wolontariuszom, którzy pracowali pod opieką pani Moniki Domert, Natalii Wysokińskiej i Eweliny Smuczynskiej. Dziękujemy również naszym fotografom pani Dominice Fijał, pani Monice Symonowicz, pani Sylwii Pasterskiej i panu Sławomirowi Witosowi, którzy na bieżąco śledzili „Wielkie Granie” w naszej szkole i dzięki którym możemy powspominać oglądając zdjęcia z Finału.

W niedzielę przyciągnęliśmy do szkoły bardzo wielu ludzi, którzy pokazali swoje dobre serce, „Serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poniedziałek, dzięki paniom sprzątającym, mogliśmy wrócić do czystej i przygotowanej do lekcji szkoły. Dziękujemy wszystkim pracownikom obsługi i administracji, którzy oddali swój czas i serce, aby dzień „Wielkiego Grania” w szkole był dla nas bezpieczny i dobrze zorganizowany.

 Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali z nami Fundację i byli z nami w czasie jednodniowej zbiórki publicznej dla WOŚP. Bardzo dziękujemy również sponsorom, dzięki którym rok w rok możemy organizować Finał. Wspólnymi siłami pokazaliśmy, już po raz dwunasty, że potrafimy się jednoczyć i tworzyć piękne rzeczy – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!

 

                                                                                                          Galeria zdjęć                                                      Organizatorzy