Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca 2021 r.

 

„Ponieważ żyli prawem wilka   

Historia o nich głucho milczy…”

Z. Herbert   

1 marca harcerze 12 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki z Kalisk spotkali się na zbiórce mającej upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Zbiórka miała również na celu zapoznanie harcerzy z wiedzą historyczną o „Niezłomnych”.

Na początku wysłuchali wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” a następnie wyruszyli do Bartla Wielkiego. Tam harcerze zapoznali się z gawędą „Był kraj” przedstawiającą losy Polski od późnego średniowiecza po dzień dzisiejszy oraz zapalili znicz przy pomniku ku czci żołnierzy z 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, działających na terenie gminy Kaliska i powiatu starogardzkiego w 1946 r.

Pamiętamy!

12 DH im. Tadeusza Kościuszki z Kalisk