Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach akcji MEN „Szkoła Pamięta” uczniowie PSP Kaliska wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 28 lutego do 6 marca 2020 r. w szkole miały miejsce wydarzenia edukacyjne poświęcone uczestnikom antysowieckiego podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej w Polsce. 28 lutego uczniowie klas siódmych udali się do lokalnego miejsca pamięci w Bartlu, gdzie wzięli udział w żywej lekcji historii pod pomnikiem 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki” , a następnie zapalili znicze, oddając hołd członkom podziemia antykomunistycznego z lat 1944 - 1963. W Bartlu mieli okazję zapoznać się z nową ekspozycją tablic upamiętniających działalność 5. Wileńskiej Brygady AK, w tym na terenie Pomorza Gdańskiego i gminy Kaliska w 1946 r. oraz postać jednego z dowódców szwadronów ,,Łupaszki” - ppor. Zdzisława Badochy ,,Żelaznego”.

W pierwszym tygodniu marca uczniowie klas ósmych wzięli udział w lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie poświęconych tematyce Żołnierzy Niezłomnych, a społeczność szkolna miała okazję obejrzeć okolicznościową wystawę, na której zaprezentowano sylwetki Wyklętych. Podjęte działania wpłynęły na kształtowanie świadomości historycznej uczniów i przywracanie pamięci Żołnierzom Niezłomnym, których komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.

                                                                         Galeria zdjęć                                                     Bogumiła Wałaszewska, Wojciech Wałaszewski