Cała Polska czyta dzieciom - Święto Kota

Gościem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” bibliotekarka Anna Bojar

Od 17 do 21 lutego biblioteka szkolna obchodziła ŚWIĘTO KOTA – choć w Polsce znane jest dopiero od 14 lat, na świecie ma już trzydziestoletnią tradycję.

Z czym kojarzy nam się to zwierzątko? Dla jednych z mięciutkim futerkiem, mruczeniem i przytulaniem. Dla innych z syczeniem, ostrymi pazurami i łowieniem gryzoni.

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, na które zostałam zaproszona, pani Sylwia uświadomiła dzieciom, iż bajki i wiersze o kotach przekazują nam inne, bardziej uniwersalne treści: odpowiedzialność, tolerancję i poszanowanie odmienności.  Zabawny wiersz pt. „Niespodzianka” Ludwika Jerzego Kerna, pokazał jak bardzo chcemy się upodobnić do innych, mimo, iż jesteśmy akceptowani takimi jakimi jesteśmy. Dzieci zrozumiały, iż nie należy śmiać się z tego, że ktoś jest inny – nosi okulary, jest wyższy lub niższy, szczupły czy otyły – ponieważ każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju. Opowiedzieliśmy też o znanych kotach – Hello Kitty, Garfieldzie, Tomie z Tom & Jerry, a także naszym polskim Filemonie i Bonifacym.

Przygotowana wystawa o kotach, jak i wybrane tematycznie publikacje, rozbudziły w uczniach ochotę na wypożyczenie książek. Słynna seria „Zaopiekuj się mną” Holly Webb jest im bardzo dobrze znana. Disneyowskie opowieści o leniwym rudzielcu, Garfieldzie, walczyły o uwagę z innymi, popularnonaukowymi książkami. Ich reakcja jest żywym dowodem na to, iż akcja Cała Polska Czyta Dzieciom przynosi wymierne korzyści – po takiej lekcji każdy uczeń będzie wiedział co zrobić w przypadku dręczenia zwierząt, a także jak się zachować, kiedy spotka się porzuconego kotka.

Aby nie było za poważnie, pod koniec nauczyliśmy się prostej piosenki o Kotku-Kłopotku. Wszystkie pokazane książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej, jak i Gminnej Bibliotece Publicznej. Zachęcam do odwiedzin!

                                                                          Galeria zdjęć                                            Starszy Bibliotekarz Anna Bojar