Dzień Papieski

18 października 2019 roku uczciliśmy XIX Dzień Papieski. Nosił on hasło „Wstańcie, chodźmy”. Te słowa pochodzą z 26 rozdziału Ewangelii według świętego Mateusza i 14 rozdziału Ewangelii według świętego Marka. Jezus wypowiada je po swej modlitwie w Ogrodzie Oliwnym.

16 października 1978 roku Karol Wojtyła – dotąd arcybiskup krakowski – został biskupem Rzymu i papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II. W tym roku mija 40 lat od I. Pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Nigdy przedtem żaden papież w Polsce nie bywał. Wizyta ta była niełatwa. Władze komunistyczne zdecydowanie się jej sprzeciwiały. Obawiano się, że może ona odmienić serca i umysły Polaków i w konsekwencji zmienić przyszłość kraju. W roku 1979 przypadała 900 – na rocznica męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego – Patrona Polski. Zasłynął on z tego, że sprzeciwił się władzy królewskiej i otwarcie krytykował poczynania króla. Rok po wizycie Jana Pawła II, w sierpniu 1980 doszło do masowych akcji strajkowych i podpisania tak zwanych „porozumień sierpniowych”. Powstał NSZZ „Solidarność”. Dziesięć lat po owej papieskiej wizycie – w czerwcu roku 1989 – oficjalnie upadł w Polsce komunizm.

Apel z okazji Dnia Papieskiego przygotowali Wojciech Hiller i Piotr Wróblewski wraz z uczennicami i uczniami klas VIIIb i VIIIc.

                                                                                                Galeria zdjęć                                                        Organizatorzy