80. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

„leżał pod lasem cicho
jakby pił z źródełka wodę
pochylony nad
swoja dolą
dołem.”

Tadeusz Różewicz "Dola"

„Pierwsza masowa egzekucja w Lesie Szpęgawskim miała miejsce prawdopodobnie 18 września 1939 roku. Najwięcej odbyło się ich pomiędzy 10 października a 8 grudnia. […] Zginęła prawie połowa kapłanów ówczesnej diecezji pelplińskiej, prawie 200 nauczycieli i pedagogów. Łącznie szacuje się, iż miedzy wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób - przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.”

Na tym szczególnym leśnym cmentarzu w niedzielę, 29 września, odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zbrodni niemieckiej. Mieszkańcy Pomorza oddali hołd pomordowanym.

Wśród pocztów sztandarowych, polityków, samorządowców, działaczy regionalnych i harcerzy znaleźli się również reprezentanci Gminy Kaliska, Dyrektor ZSP w Kaliskach, Pan Adam Lewandowski z 12 Drużyną Harcerską im. Tadeusza Kościuszki z Kalisk. Podczas uroczystości odbyło się złożenie kwiatów, po czym odprawiona została Msza święta w intencji pomordowanych, wmurowanie kapsuły pamięci, apel poległych i salwa honorowa. Ważnym punktem uroczystości było także poświęcenie nowego pomnika, który upamiętnia zamordowanych. Nazwiska około 2500 ofiar zbrodni przestały być anonimowe. Kamienny las składa się 140 pni drzew. Niektóre z nich są ścięte i wypisano na nich imiona i nazwiska ofiar. Część pozostała niezapisana i są one symbolem ofiar, których tożsamości nie udało się ustalić.

                                                                                          Galeria zdjęć                                                    Organizatorzy