Stop hejtowi w Internecie

W marcu br. w klasach VI-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum odbyło się 10 lekcji bibliotecznych. Dotyczyły one bardzo ważnego tematu jakim jest wszechobecny w przestrzeni internetowej hejt.

Internet jest wynalazkiem, który zrewolucjonizował świat. Zazwyczaj czerpiemy z niego korzyści, ale są w nim obszary, w których dochodzi do krzywdzenia innych. To niebezpieczne zjawisko ma znaczący wpływ na rozwój młodzieży, zwłaszcza emocjonalny i społeczny. Dzieci są sprawcami hejtu i jego ofiarami. Dlatego ważne jest, aby miały świadomość, że hejt to przemoc  i umiały sobie z nim radzić.

Celem odbytych zajęć było uwrażliwienie młodych użytkowników sieci na problem obrażania w internecieZapoznano uczniów z takimi pojęciami jak: hejt, mowa nienawiści, ksenofobia, antysemityzm, dyskryminacja, etnocentryzm, nacjonalizm. Rozmawiano o przyczynach hejtowania, emocjach towarzyszących temu zjawisku, sposobach reakcji na hejt. Aby lepiej zrozumieć odczucia hejterów i ich ofiar zaprezentowano uczniom krótki film pt. „Add friend”. Lekcje zakończono sformułowaniem zasad antyhejtowych.

Jedna lekcja to za mało, aby zniwelować problem hejtu wśród uczniów naszej szkoły. O tym zjawisku trzeba mówić częściej i szerzej. Mam nadzieję, że spotkania z uczniami podczas lekcji bibliotecznych skłoniły młodych internautów do refleksji nad swoim postępowaniem i będą początkiem głębszych rozmów na temat hejtu i jego negatywnych skutków.

                                                                                                                                                       Sylwia Pasterska