Uroczysta Gala Wojewódzkiego Konkursu „List do Taty”

W ubiegłym roku szkolnym otrzymaliśmy propozycję wzięcia udziału w konkursie literackim „List do Taty”. Była to piąta edycja wspólnego przedsięwzięcia Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP oraz Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego. W naszym województwie organizacją konkursu zajęło się Biuro Senatorskie Antoniego Szymańskiego. Patronat honorowy objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Pomorska Kurator Oświaty Monika Kończyk. Organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę na ważną rolę ojca w życiu dzieci. Konkurs był adresowany do uczniów klas czwartych i piątych.

Na zaproszenie do udziału odpowiedziało aż 19 uczniów naszej szkoły. 5 października br. wszyscy autorzy listów wraz z opiekunami zostali zaproszeni na galę podsumowującą konkurs do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter i odbywało się w reprezentacyjnej Sali im. Lecha Kaczyńskiego. Uczestników i opiekunów serdecznie powitał Pan Wojewoda Dariusz Drelich, następnie głos zabrał Senator Antoni Szymański, który podziękował młodym literatom za wzięcie udziału w konkursie i napisanie pięknych, wzruszających prac. Podkreślił też wielką rolę rodziny w życiu każdego dziecka.

Wrażliwość dzieci oraz osobisty charakter listów  bardzo poruszyły członków komisji. Wśród nich znalazł się Kuba Kornacki – pisarz, muzyk, aktor i lektor pracujący w Radiu Gdańsk, który prowadził uroczystą galę. Artysta przeczytał fragmenty wybranych listów, które zrobiły na nim największe wrażenie, po czym nastąpiło wręczenie podziękowań i nagród uczestnikom oraz opiekunom. Miło nam poinformować, że wśród dużej grupy, bo aż 60 uczniów ze szkół województwa pomorskiego, jury doceniło prace trojga naszych dzieci. Wyróżnienia otrzymali: Maja Kolasińska i Bartosz Pasterski z klasy Vc, a w finałowej trójce autorów najlepszych prac znalazła się Katarzyna Czerwińska z klasy Va.                                                  

Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne podziękowania, a wyróżnieni i nagrodzeni uczniowie nagrody rzeczowe - książki, plecaki, gry planszowe. Następnie goście i organizatorzy zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek, podczas którego toczyły się przyjazne międzypokoleniowe pogawędki. Po uroczystości całą grupą przeszliśmy się długimi korytarzami Urzędu Wojewódzkiego i zatrzymaliśmy się w holu głównym przy monumencie poświęconym Danucie Siedzikównej „Ince”, sanitariuszce V Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", by oddać cześć tej niezwykłej bohaterce.                               

Gala Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „List do Taty” była bardzo miłym oraz pouczającym spotkaniem, podczas którego został doceniony wysiłek dzieci, nauczycieli i rodziców, za co bardzo dziękujemy organizatorom.                             

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy tak licznie reprezentowali naszą szkołę i życzymy im wielu kolejnych sukcesów.

                                                                                Galeria zdjęć                                       Joanna Sykutera, Anna Krużycka