Reinfeld 2018

W dniach od 21 - 25.05. 2018 roku miała miejsce kolejna

polsko - niemiecka wymiana młodzieży.

Naszą szkołę odwiedziło siedem uczennic ze szkoły Immanuela - Kanta w Reinfeld wraz z nauczycielem p. Albrechtem Wernerem. Każdego dnia uczennice miały zaplanowanych wiele ciekawych zajęć, spotkań i wyjazdów. W poniedziałek po południu powitaliśmy i odebraliśmy gości z lotniska w Gdańsku. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od gier i zabaw animacyjnych, mających na celu integrację grupy, a następnie przystąpiliśmy do realizacji projektu pt: „20 - lecie partnerstwa Kaliska - Reinfeld” w formie opracowania kroniki wspomnień. We wtorek spotkaliśmy się z Wicedyrektorem ZSP p. Bogumiłą Wałaszewską, która przywitała naszych gości, oprowadziła ich po budynku szkoły i wręczyła okolicznościowe upominki. Następnie spotkaliśmy się  z władzami samorządowymi Gminy Kaliska p. Sławomirem Janickim i p. Zbigniewem Szarafinem w Urzędzie Gminy Kaliska. Tego samego dnia wieczorem spędziliśmy miło czas, piekąc kiełbaski w drewnianej gawrze w Bartlu Wielkim. Nie zabrakło również różnych form aktywności: wspólna gra w piłkę siatkową oraz nożną. W środę  pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska. Po Starym Mieście oprowadził nas przewodnik, który przybliżył nam historię tego miasta. Na zakończenie pobytu w Gdańsku rozegraliśmy turniej w bowling. W czwartek wyjechaliśmy do „Centrum Edukacji i Promocji Regionu” w Szymbarku. Zwiedziliśmy Dom Sybiraka, ,,Dom do góry nogami”, podziwialiśmy okolicę z wieży widokowej w Wieżycy. Dodatkową atrakcją był park linowy. W piątek wczesnym rankiem pożegnaliśmy naszych gości przed budynkiem szkoły i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Następnie goście z Reinfeld odjechali na lotnisko w Gdańsku. Wymiana uczniowska była niezwykle interesującym wydarzeniem dla wszystkich jej uczestników. Dzięki niej mogliśmy nawiązać nowe znajomości, wymienić się poglądami i doświadczeniami oraz doskonalić swój język obcy. Poza tym nauczyła nas otwartości i tolerancji wobec obcego kraju, co jest podstawą dalszej współpracy.

Podziękowania należą się także Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała nasze przedsięwzięcie.

Galeria zdjęć                                Paulina Kruszyńska, Wojciech Wałaszewski