Zakończyliśmy projekt Umiem pływać

Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” w formie zajęć sportowych dla uczniów realizowaliśmy od 02 marca do 08 czerwca 2018 r. projekt skierowany był do uczniów szkoły podstawowej z klas III z Kalisk i Pieców. Łącznie skorzystało z niego 67 dzieci. Zajęcia nauki pływania zorganizowane zostały przez Gminę Kaliska. Koszt realizacji pokryty został z budżetu gminy i z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kurs pływania obejmował 10 dwugodzinnych wyjazdów raz w tygodniu. Zajęcia odbywały się w Aquaparku w Kościerzynie. Głównym celem projektu jest upowszechnianie aktywności fizycznej oraz nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania. Pod okiem instruktorów uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy w zależności od umiejętności pływackich. Podczas zajęć trzecioklasiści opanowali podstawowe czynności w wodzie, zanurzenie głowy do wody, ćwiczyły wyporność, uczyły się wydechu do wody, wykonywały proste skoki, uczyły się nurkowania oraz poznawały podstawowe style pływackie. Oprócz nauki, zawsze był czas na gry i zabawy z wykorzystaniem poznanych elementów, co sprawiało dzieciom dużo radości.

Podczas dojazdu i w czasie zajęć nad dziećmi oprócz instruktorów, ratowników opiekę sprawowali nauczyciele z naszej szkoły. Dwanaścioro uczniów zdało trudny egzamin na kartę pływacką. Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim propozycja skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Uczestnicy zajęć, w trakcie realizacji „nauki pływania”, zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych.

Życzymy młodym pływakom dalszego doskonalenia swoich umiejętności, a w czasie zbliżających się wakacji bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.

                                                                                         Galeria zdjęć                                             Nauczyciele WF