Wymiana młodzieży Reinfeld - Kaliska

  • W dniach od 23 - 28 kwietnia 2018 roku grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Kaliskach uczestniczyła w kolejnej wymianie młodzieży pomiędzy ZSP Kaliska a szkołą Immanuela Kanta w Reinfeld (Niemcy). W poniedziałek po przybyciu do Reinfeld zostaliśmy miło powitani i przyjęci przez opiekuna młodzieży ze strony niemieckiej p. Albrechta Wernera, uczniów i rodziny goszczące. Powitaniu towarzyszyły napisy w języku polskim. We wtorek z rana gościł nas dyrektor szkoły p. Swen Trinkler. Nasi uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole. Popołudniu zostaliśmy zaproszeni przez p. Eckharda Bode, wieloletniego sponsora kursów językowych organizowanych dla naszych uczniów, do siedziby jego firmy, gdzie p. Eckhard Bode wraz z Detlevem Andresenem opowiadali o początkach współpracy partnerskiej pomiędzy miastem Reinfeld a gminą Kaliska. W środę cała grupa wizytowała nowy ratusz miejski, gdzie burmistrz Reinfeld p. Heiko Gerstmann przedstawił historię miasta i zapoznał nas z jego współczesnymi kierunkami rozwoju. W ratuszu otrzymaliśmy upominki, a także wspólny prezent – wycieczkę do Hamburga. Do Hamburga dojechaliśmy pociągiem. Zwiedzaliśmy miasto, w tym „Miniatur Wunderland” – największą makietę modelarstwa kolejowego na świecie. W czwartek grupa przygotowywała się do wykonania zadania związanego z przeprowadzeniem rozmów z najważniejszymi osobami, zaangażowanymi po stronie niemieckiej w nawiązanie współpracy z Gminą Kaliska. W piątek wyjechaliśmy na wycieczkę do Lubeki. Tam grupa młodzieży polsko-niemieckiej otrzymała zadanie zebrania podstawowych informacji o tym starym hanzeatyckim mieście. Zwiedziliśmy m.in. rynek miasta, ratusz, bramę holsztyńską oraz kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Następnie nasi gimnazjaliści zostali zaproszeni przez rodziny goszczące na ściankę wspinaczkową. Wieczorne wspólne grillowanie w Reinfeld zwieńczyło nasz pobyt u niemieckich przyjaciół. W sobotę rano wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Obecnie z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych sąsiadów z Niemiec.

                                                                                       Galeria zdjęć                                                    Wojciech Wałaszewski