Dzień Kociewski

 „Tu mnie jestaj dobrze, tu przebywóm rad.

Tutaj najpsiankniejszy jestaj dla mnie śwat.

Na Kociewiu jano banda w jedno żył,

Co kociewskie zawdy nade wszystko czciył.”

Cytując słowa Władysława Kirsteina, z których wypływa przesłanie ,,Wszędzie dobrze, ale na Kociewiu najlepiej", postanowiliśmy zorganizować w ZSP w Kaliskach, juz po raz drugi - Dzień Kociewski. Pieśnią, tańcem, poezją staraliśmy się wyrazić przywiązanie do naszej ,,małej ojczyzny".

Dnia 23 marca, już od rana, rozchodziły się po naszej szkole wspaniałe zapachy tradycyjnych wypieków kociewskich, przygotowanych przez rodziców. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w loterii, którą zorganizowała klasa 7b wraz z wychowawczynią - panią Danutą Talaśką.

Na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej  uczniowie klas  I -  VII uczestniczyli w uroczystości zaplanowanej na tę okoliczność na małej sali gimnastycznej. Zgromadzonych przywitała klasa I a w piosence ,,Święta wielkanocne", następnie w przedstawieniu w gwarze kociewskiej" Breweryje ło śwantach wielgi nocy", nawiązującym do tradycji wielkanocnych naszego regionu, wystąpili uczniowie klasy 5a, 5b oraz 6a. Z dużym zaangażowaniem wyrecytowały wiersz pani Elżbiety Pasterskiej ,,Śwancónka" nasze małe Kociewianki - Julita Sakowska oraz Zofia Krużycka. Na apelu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszą Kociewską Pisankę. Na koniec uroczystości głos zabrała pani wicedyrektor Bogumiła Wałaszewska, dziękując uczniom oraz organizatorom za przygotowanie Dnia Kociewskiego, podkreślając równocześnie, jak ważne jest kultywowanie  kociewskich tradycji.

Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy przygotowali wspaniałe specjały kuchni kociewskiej, wychowawców oraz uczniów zaangażowanych w obchody Dnia Kociewskiego. Dziękujemy również dyrektorowi Muzeum Ziemi Kociewskiej - panu Andrzejowi Błażyńskiemu za wypożyczenie eksponatów do dekoracji sceny.

            Galeria zdjęć               Organizatorzy Anna Krużycka, Agnieszka Ostrowska, Monika Neubauer, Świetlica szkolna