Obchody 75 rocznicy zamachu na Hitlera w Trosowie

10 czerwca 2017 roku nieopodal przejazdu kolejowego w miejscowości Trosowo przy obelisku upamiętniającym zbrojną akcję dywersyjną ,,Gryfa Pomorskiego”, mającą na celu  wykolejenie pociągu, którym miał podróżować Adolf Hitler, obchodzono 75 rocznicę tego wydarzenia.

Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Zespół Szkół Publicznych w Bytoni, Zespół Szkół Publicznych w Kaliskach, Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie oraz Rada Sołecka wsi Cis.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów instytucji organizujących obchody i odśpiewaniem hymnu państwowego. Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni Pan Tomasz Damaszk, który powitał przybyłych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie głos zabrała wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach Pani Bogumiła Wałaszewska, która podkreśliła znaczenie wydarzeń sprzed 75 lat dla naszej Małej Ojczyzny oraz wskazała na konieczność podtrzymywania pamięci historycznej i krzewienia jej wśród młodego pokolenia. Po złożeniu wiązanek kwiatów przed obeliskiem przez przybyłe delegacje i zaproszonych gości, młodzież Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach zaprezentowała przygotowany na tę okoliczność montaż słowno - muzyczny.  Uczennice gimnazjum wierszem i pieśnią patriotyczną uczciły poległych bohaterów.

Po oficjalnej części obchodów, uczestnicy i goście uroczystości mieli okazję obejrzeć próbę odtworzenia walk partyzanckich z nocy 8/9 czerwca 1942r. przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną z Gdańska, posłuchać wojennych opowieści przy płonącym ognisku, wspólnie z harcerzami śpiewać pieśni patriotyczne i piosenki wojenne, posilić się wojskową grochówką i upieczoną kiełbaską.

Składamy serdeczne podziękowania dla uczniów uczestniczących w obchodach rocznicowych oraz dla wszystkich osób zaangażowanych w ich przygotowanie.

                                                                Galeria zdjęć                                Dorota Nadolska, Bogumiła Wałaszewska